CSALÁDSEGÍTŐ SZOLGÁLTATÁS
Bonyhád város, valamint a 21 völgységi településen működő szolgáltatás eredménye az elmúlt években igazolta a szolgálat jelenlétét és a szolgáltatás szükségességét.
A szolgáltatás hiányában véleményünk szerint családok tucatjai bomlanának fel, mivel sok esetben nem lenne képes ellátni funkcióit (reprodukciós, gazdasági és fogyasztási, szocializáció, felnőttek pszichés védelme, feszültségszabályozó szerep).
A szocializáció a család egyik rendkívül fontos szerepe, amely funkciókat tölt be az értékközvetítésben, a kulturális tőke átörökítésében. A család közvetíti a társadalmi normákat, és itt tanulják meg a gyerekek azokat a szerepeket, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy beilleszkedjenek a társadalomba. A család szocializációs szerepe egyre szűkül, különböző társadalmi intézmények léptek be a nevelési színtérre, például iskola, óvoda, bölcsőde.
A nehéz élethelyzetbe került családokat támogatjuk, kivezetjük krízisükből, a családdinamikát próbáljuk helyreállítani, majd utánkövetést végzünk a kiegyensúlyozott életvezetés eléréséig.
A családsegítés esetében a szolgáltatás működtetése során szoros együttműködés alakult ki a bentlakásos- és egészségügyi intézményekkel.
A családsegítés célja:
A családsegítés az egyének, családok, csoportok, helyi közösségek részére általános szociális és mentálhigiénés ellátást nyújtó, a szociális alapellátás részét képező szolgálat.
Családsegítés keretében nyújtott általános és speciális segítő szolgáltatásunk, amely a szociális munka eszközeinek és módszereinek felhasználásával hozzájárul az egyének, a családok és különböző közösségi csoportok jólétéhez, fejlődéséhez, továbbá a szociális környezetükhöz való alkalmazkodáshoz.
Általános és speciális szolgáltatásai keretében segítséget nyújtunk a működési területünkön élő szociális és mentálhigiénés problémák vagy krízishelyzetek miatt segítségre szoruló személynek, családnak. Célunk: az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, életvezetési képességek megőrzése, illetve javítása. A társadalmi jólét elősegítése a család történelmi funkciójának támogatásával.
Feladatai:
A Családsegítő Szolgálat a személyes gondoskodás keretébe tartozó szociális alapellátást biztosítja. Feladata a hátrányos helyzetű, krízishelyzetben lévő csoportok szociális ellátása, család külső és belső kapcsolati rendszerének támogatása. Szervezési, szolgáltatási feladatokat végez. Szakmai segítséget ad, és kiépíti az ellátó rendszer információs bázisát. Segíti az állami, társadalmi, egyházi és egyéb szociális szolgálatok munkájának összehangolását. A szolgálat munkatársai feladataik végrehajtása során egységes munkamódszert alkalmaznak: feltárják a segítséget kérők által megfogalmazott problémák hátterét és összefüggéseit, tanulmányozzák a segítséget kérő személyek környezetét és kapcsolatait. Az ügyfelekkel közösen megfogalmazott probléma megoldási tervet alakítanak ki.
A személyes gondoskodás biztosítása során fokozott figyelmet fordítanak arra, hogy az ellátásban részesülő személyek emberi és állampolgári jogai ne sérüljenek.
A családsegítő szolgáltatás körébe tartozó feladatok:
Az ellátási körzeten belül a teljes lakosságra, vagy bizonyos csoportokra (életkor, egészségi állapot, jövedelem, lakásviszonyok, családnagyság, stb. szerint) vonatkozóan szociális felderítő és jelző szolgálatot lát el. A megfelelő szakmai háttér biztosítása esetén a feltárt egyéni, családi, csoportos és közösségi szükségleteket elemzi, csoportosítja, kielégítésük módjára javaslatot tesz.
Az önkormányzatoknál új szociális ellátások kezdeményezése.
Veszélyeztetettséget és a krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működtetése.
Ennek keretében a szociális és egészségügyi szolgáltatók, intézmények, az oktatási intézmények, a gyermekjóléti szolgálat, pártfogói felügyelői és jogi segítségnyújtó szolgálat, valamint társadalmi szervezetek, egyházak és magánszemélyek részvételének biztosítása a megelőzésben.
Életvezetési, mentálhigiénés tanácsadás:
- a családtagok egymás közti kapcsolatában felmerülő problémák megoldására (házas- ill. élettársi konfliktusok, gyermek-szülő konfliktusok, testvérek közti, valamint rokonok közti konfliktusok.)
- egyedülállók mentálhigiénés problémáinak megoldására
Segítségnyújtás szociális ügyintézéshez, kérelmek beadványok elkészítéséhez, más intézmények szolgáltatásaihoz való hozzájutáshoz
Gondoskodik a kompetenciájukba nem tartozó esetek szakintézményhez történő átirányításáról és a megfelelő fogadókészségről
Jogi tanácsadás (jogász végzettségű tanácsadó biztosításával),
Pszichológiai tanácsadás (pszichológus végzettségű szakember biztosításával)
Aktív korúak ellátása a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott ellátás. A kérelmező nyilatkozatában vállalja az együttműködésre kijelölt szervvel való együttműködést, melyről a települési önkormányzat elsősorban a családsegítő szolgálat útján gondoskodik. A települési önkormányzat rendeletben szabályozza az együttműködés eljárási szabályait, továbbá a beilleszkedést segítő programok típusait és az együttműködés megszegésének eseteit.
A tartós munkanélküliekkel és a fiatal munkanélküliekkel való foglalkozás kiemelten az aktív korú nem foglalkoztatott rendszeres szociális segélyben, vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülőkkel.
Egyéb szolgáltatások ellátása
lakossági tárgyi felajánlások összegyűjtése, gyűjtési akciók szervezése,
humán jellegű civil kezdeményezések elősegítése, felkarolása, közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos programok szervezése információnyújtás (albérlet, munkalehetőség, lakáscsere, stb.),
Anyagi segítségnyújtás
a rászoruló egyének és családok segélyezése szociálpolitikai feladat. Ügyfeleinket segítjük abban, hogy a nekik járó támogatásokat és kedvezményeket ismerjék, és igénybe vehessék az arra illetékes hatóságoknál,
a rászoruló családok, egyének részére használt bútor, háztartási gép, ruhanemű, gyermekjáték gyűjtése,
az Önkormányzat, illetve különféle szervezetek részéről felajánlott pénzeszközökből vásárolt utalványok, esetleg segélycsomagok kiosztása rászorulók részére.
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, a szolgáltatást igénybe vevő kérelmén alapul, illetve jogszabályban meghatározott esetekben kötelező, az aktív korúak kötelező együttműködése kapcsán.
A szolgáltatás igénybevétele ingyenes.
A szolgáltatás igénybe vétele azonos feltételekkel megilleti a szolgálat működési területének rászoruló lakosságát
|